Opublikowano

Czy każdy syrop klonowy jest taki sam: klasyfikacja i oznaczenia syropu klonowego

W różnych rejonach świata ludzie pozyskiwali przyprawy o słodkim smaku w zależności od najbardziej dostępnego źródła. W dawnej Polsce był to miód, na Kubie trzcina cukrowa, a w Ameryce Północnej syrop klonowy. Pozyskuje się go z drzew klonu. Pomimo dużej ilości gatunków klonu, tylko niektóre z nich nadają się do produkcji syropu klonowego ze względu na wystarczającą ilość cukru w soku drzewa (od 2 do 5%). Są to klon czerwony, cukrowy oraz srebrzysty (odmiana klonu czarnego). Ponieważ najwięcej lasów klonowych można znaleźć w północno-wschodniej części Ameryki Północnej (szczególnie stan Vermont – USA i prowincja Quebec – Kanada) stamtąd pochodzi większość światowej produkcji tego wartościowego syropu (zawiera sole mineralne, witaminy z grupy B, jest bakteriobójczy a poza tym mniej kaloryczny niż miód czy cukier).

Z zebranego w okresie wiosennych roztopów soku z drzew klonu metodą odparowywania otrzymuje się syrop klonowy. Proces ten jest dość mało wydajny, bo żeby uzyskać 1 litr syropu potrzeba 20-50 litrów soku. A tyle mniej więcej soku pozyskuje się z jednego drzewa rocznie (trzeba pamiętać, że czas zbiorów, uzależniony od temperatury powietrza jest bardzo krótki i trwa niewiele ponad miesiąc).

Zróżnicowanie pod względem smakowym czy wyglądu zależy głównie od wieku drzewa, a co za tym idzie od obecności w nim różnych składników mineralnych i organicznych.

Jak już wspomniano, głównym zagłębiem pozyskiwania soku klonowego są Stany Zjednoczone i Kanada.Każdy z tych krajów stosuje własną klasyfikację syropu. W Kanadzie są to klasy 1, 2 i 3, a w USA stopnie A, B, C, D. Sklasyfikowanie syropu jest dowodem na to, że ma on odpowiedni dla gatunku smak i zapach bez nieprzyjemnych domieszek, czysty i jednolity kolor oraz, że nie fermentuje.

Podstawą klasyfikacji jest głównie przejrzystość syropu (mówiąca o tym, w ilu procentach przepuszcza on światło). Zależy ona od stopnia odparowania wody,

Szczegóły przedstawia poniższa tabelka:

 

Kanada USA Kolor Przepuszczalność światła w % Smak Zastosowanie
1 – bardzo przejrzysty AA Lekko złoty, bardzo jasny 75% i więcej Delikatny, klonowy, łagodny Lody, desery, drinki
1 – przejrzysty A Złoty, jasny od 60,5% do 74,9% Delikatny, łagodny, słodki

Uniwersalne, desery oraz wytrawne drinki

1 – średni B Pomarańczo-wy średni od 44% do 60,4% Łagodny, słodki, klonowy Naleśniki, gotowanie, desery
2 – bursztynowy C Ciemny, intensywny, bursztynowy od 27% do 43,9% Klonowy, lekko karmelowy

Gotowanie,

pieczenie ciast i ryb

3 – ciemny D Bardzo ciemny poniżej 27%

Karmelizowanego syropu, bardzo intensywny klonowy

Dodatek do żywności: płatków śniadaniowych wędzenia wędlin