Opublikowano

Czy syrop klonowy pomaga w odchudzaniu

Czy syrop klonowy pomaga w odchudzaniu

Czy syrop klonowy pomaga w odchudzaniu

Szczupła (a nawet bardzo szczupła) sylwetka jest lansowana przez projektantów mody, czasopisma kobiece, reklamy i media. Nic, więc dziwnego, że większość pań dąży do tak popularyzowanego ideału. A nie jest to wcale łatwe, zważywszy, że coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, która nie sprzyja traceniu kalorii. Tym bardziej, że zwykle ilość i kaloryczność pochłanianego pożywienia (w tym słodzonych napojów typu cola) zwykle przekracza nasze dzienne zapotrzebowanie na energię. Wprawdzie i u nas powoli stają się modne ćwiczenia na siłowni czy bieganie, ale nie jest to jeszcze zjawisko powszechne, bo wymaga dużej samodyscypliny i wysiłku. Dlatego wszelkie nowinki dotyczące diet odchudzających znajdują wiele zwolenniczek (mężczyźni jakoś mniej przejmują się swoją nadwagą).

Syrop klonowy w odchudzaniu oraz oczyszczaniu organizmu zaproponował po raz pierwszy Stanley Burroughs w 1941r. Ostatnio ta wymyślona przez niego dieta przeżywa swój renesans, ponieważ z dobrym skutkiem zaczęły ją stosować znane celebrytki. Są wśród nich np. Naomi Campbell, Beyonce czy Mariah Carey.

Podstawą diety jest napój sporządzony w następujących proporcjach: 3 szklanki przegotowanej letniej lub zimnej wody, 2 łyżki syropu klonowego, 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki oraz 1/10 łyżeczki pieprzu cayenne.

Bardzo ważne dla procesu oczyszczania organizmu jest, aby cytryny i limonki nie pochodziły z upraw obsypywanych pestycydami, a użyty syrop klonowy był klasy A lub B (1 lub 2 stopień), bez żadnych dodatków.

Sporządzony wg powyższej receptury napój powinien – w zależności od oczekiwanych efektów – zastąpić od 1 (wersja umiarkowana diety) do 3 stałych posiłków (pełna, drastyczna wersja diety). Szklanka napoju dostarcza około 110 kcal w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów. W wersji drastycznej diety napój powinno się pić w ilości 6-9 szklanek dziennie przez 5-14 dni. W wyniku tej kuracji podobno następuje oczyszczenie organizmu z toksyn oraz znaczny spadek wagi. Niestety trzeba uważać na efekt jo-jo po zakończeniu diety, (czyli stałe potrawy wprowadzać powoli i w niewielkich ilościach do kolejnych posiłków).

O przydatności syropu klonowego w odchudzaniu może też świadczyć dieta Montignaca, która zaleca między innymi, aby do potraw zamiast cukru i słodzików stosować fruktozę. Posiada ona, bowiem bardzo niski indeks glikemiczny równy IG17. Syrop klonowy jest naturalnym źródłem fruktozy bez żadnych domieszek. Poza tym ma mniej kalorii niż miód.